Ana Sayfa Tarihçe

Tarihçe

Eski adı SALANDA olan Gümüşkent , Nevşehir iline bağlı Gülşehir ilçesinin bir bucak merkezidir ,ilçeye uzaklığı 12 km, Nevşehir’e uzaklığı 32 km dir. 1972 yılında kasaba olmuştur. Kasaba Hırka Dağı’nın güneybatı yamacında kurulmuştur. Denizden yüksekliği 975 m dir. Yörenin en tatlı ve en erken olan üzümleride burada yetiştirilir. Kasaba Karşıyaka, Yeni ve Cumhuriyet olmak üzere üç mahalleden oluşur. M.S. I ve II. Yüzyıllarda Filistinden kaçan ilk hıristiyanlar Batı Roma İmparatorluğunun zulmünden saklanmak amacıyla Kapadokyaya gelmişlerdir.Filistinliler yapısal olarak oymaya ve iskan edilmeye uygun olan kayalara kiliseler, evler yapmışlardır. Şimdilerde UÇURUM olarak bilinen Gümüşkent Yer altı şehrinin o dönemde yapıldığı sanılmaktadır. Gümüşkent İçmecesi Toprak alkali, bikarbonatlı ve bol karbondioksitli bir maden suyudur. İçme olarak değerlendirildiğinde metabolizma hastalıklarında karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında yararlı olmaktadır. Saniyede yaklaşık 1 litre su kaynamaktadır Bağcılık Gümüşkent’imizde önemli bir yere sahiptir.Bağ alanları genellikle meyilli yamaç arazilere kurulmuştur. 2613 Dekar Bağ sahası bulunmaktadır. 

TARİHİ: 

Gümüşkentin ne zaman ve kimler tarafından kurulduğuna dair elde kesin belgeler bulunmamaktadır.Gümüşkent tarihini tüm Kapadokya tarihli ile birlikte değerlendirdiğimizde şu sonuçlar ortaya çıkmaktadır; Bölgede yapılan tarihi kalıntılara bakılarak yapılan incelemeler ve elde edilen tespitlere göre Gümüşkentin de içerisinde bulunduğu Kapadokya bölgesinde ilk oturan kavim Hititler olup, kesin tarih bilinmemektedir. Hititlilerden sonra Frigyalılar Kapadokyaya saldırarak bölgeyi egemenlikleri, altına almışlardır. M.Ö. 9 yüzyıl ortalarında kurulmuş olan Yabal krallığı bu egemenliğe son vererek Gümüşkent dahil Kapadokyayı hakimiyetleri altına almıştır.M.Ö. 620 yılında Lidyalılar bölgede bulunan diğer devletlerin egemenliklerine son vermişler, M.Ö.546da Persler(İranlılar) bölgeye hakim olmuşlardır. M.Ö. 360 yıllarında Makedonya kralı Büyük İskender Perslerin egemenliklerine son vererek Kapadokya bölgesinin tamamını egemenliği altına almıştır. M.Ö.225-118 yıllarında Roma İmparatorluğu Makedonya Krallığını yenmiş, bütün Anadoluya hakim olmuştur. İmparatorluğun ikiye ayrılmasından sonra Kapadokya Bölgesi Bizanslıların(Doğu Roma İmparatorluğu) egemenliği altına girmiştir. M.S. I ve II. Yüzyıllarda Filistinden kaçan ilk hristiyanlar Batı Roma İmparatorluğunun zulmünden saklanmak amacıyla Kapadokyaya gelmişlerdir.Filistinliler yapısal olarak oymaya ve iskan edilmeye uygun olan kayalara kiliseler, evler yapmışlardır. Şimdilerde UÇURUM olarak bilinen Gümüşkent Yer altı şehrinin o dönemde yapıldığı sanılmaktadır. Yerleşik hayata geçildikten sonra çoğalan topluluklar ahşaptan, kerpiçten barınaklar yapmışlar ve su kaynaklarına yakın yerleri tercih etmişlerdir. 1071 yılındaki Malazgirt Zaferinden sonra Kapadokya Selçuklu Türklerinin hakimiyeti altına girmiştir. 1972 yılında Kasaba statüsüne kavuşan  şimdi ise dışarıya çok göç olduğu için yeniden köy olmuştunGümüşkentin eski ismi Salanda dır.

 “SENİ BURAYA SALANDA” DİYE BAŞLADI.. 

Köye isim bulmak üzere tüm Ahali toplanır. Ama köye ne isim koyacaklarına bir türlü karar veremezler. Sonunda Köyün ismini, yoldan ilk geçene sormaya karar verirler. O ne derse Köyün ismi o olacak.Beklemeye başlarlar..sonunda taaa uzaklardan bir deve kervanı geçtiğini görürler, içlerinden birini (Bu kişi bir rivayete göre çocuk,bir rivayete göre Kekeme biri) kervana gönderirler.O da Kervanbaşına durumu anlatmaya çalışır ama bir türlü anlatamaz. Kervanbaşı kızar ve ” Suç sende değil, seni buraya SALANDA” der ve köyün ismi SALANDA olur. 

COĞRAFİ YAPI 

Gümüşkent Kızılırmak vadisinin kuzeyinde, Hırka dağının güney batısında yer alır. Bölge Kızılırmak vadisinin güneyinde kalan sahalara göre daha engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Gümüşkent in Denizden yüksekliği 975 m.dir. İKLİM Gümüşkentte İç Anadolu bölgesinin karakteristik iklimi olan Step İklimi hüküm sürer.yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçer.Bölgede kış aylarında ortalama sıcaklık sıfır derecenin altına düşer.En yağışlı mevsim ilkbahar dır (Mart-Nisan). Yıllık yağış miktarı yeterli bir düzeyde değildir. 

BİTKİ ÖRTÜSÜ 

Bölgede hakim bitki örtüsünü bozkır bitkileri oluşturmaktadır.Yüzyıllar süren olumsuz insan etkileri sonucu ormanlar yok edilmiş, geniş alanlar bozkıra dönüşmüştür.İlkbahar yağmurlarıyla yeşeren bozkır bitkileri hazirandan itibaren kurur. Bunların yanı sıra Kasabada kavak, ceviz gibi ağaç türleri ile geniş alanlara yayılmış kayısı, elma gibi ağaç türleri de bulunmaktadır.26.840 Dekar tarım arazisi mevcuttur. Bağcılık beldede önemli bir yere sahiptir.Bağ alanları genellikle meyilli yamaç arazilere kurulmuştur. 2613 Dekar Bağ sahası bulunmaktadır.Buralardan Yıllık ortalanma 150 ton Kuru, 650 ton yaş üzüm elde edilmektedir. Bölgenin en erken olan ve en tatlı üzümleri Gümüşkentte yetiştirilir. Ayrıca azda olsa Buğday, arpa,çavdar, baklagiller, nohut ve Mercimekte yetiştirilir. Yüzölçümü tahmini 4000 dekar olan tarlaların 2000 dekarı ekili alan 2000 dekarı ise nadasa bırakılır,2001 yılından günümüze kadar yağış oranında oldukça fazla kuraklık yaşanmasından dolayı buğday ve benzeri ürünlerin ekimi 500 ila 750 dekar arasında değişin oranlara düşmüştür.
 
NÜFUS YAPISI 

2000 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre 1827 olan kasaba nüfusunun 3 te 2 sinin dışarıda olduğu tahmin edilmektedir. Nüfusun büyük bir kısmı Yurdışına yerleşmiş veya çeşitli illerde memuriyet yapmaktadır. Kasabanın genel nüfus yapısı Orta yaş grubu ( 40-50) insanlardan oluşmaktadır. 

Şimdilerde ise 500 civarındadır